Connect with us

Cfare ndodh?

Gledian Llatja merr mbështetje në Bruksel

Published

on

Elbasani do të jetë qendra e Rajonit për zhvillimin e një mjedisi të qendrueshëm si pjesë e “EU CITIES MISSION”

 

Gjatë një vizite në Bruksel, kryetari i bashkisë Z. Gledian Llatja ka takuar Zëvendës Drejtorin e Përgjithshëm për Mjedisin në Komisionin Europian, Patrick Child. Pas një bashkëbisedimi miqësor mes tyre, në fokus të bisedës ka qenë misioni i BE tek 100 qytetet klimatike ku bën pjesë edhe Elbasani. Pas këtij takimi Z. Llatja shprehu vlerësimin e tij, duke deklaruar ” shumë i lumtur të takoja sot Patrick Child, Zëvendës Drejtori i Përgjithshëm për Mjedisin në Komisionin Europian, i cili shprehu vlerësimet e tij për gjithë punën dhe përkushtimin që Bashkia e Elbasanit po bën si pjesë e “EU Cities Mission” Team, ku roli i qytetit të Elbasanit është një rol kyç për Rajonin dhe mundësinë e zhvillimit të një konference së shpejti me të gjithë bashkitë pjesë të misionit në Elbasan”.

Cfare ndodh?

RENEA zbarkon në Elbasan, kontrolle për të shumëkërkuarit

Published

on

Forcat speciale RENEA kanë zbarkuar në Elbasan. Mbrëmjen e sotme, RENEA ka nisur kontrollet për persona që janë të shpallur në kërkim nga operacioni “Plumbi i Artë” e që mendohet se fshihen në zonën e Elbasanit. Nuk dihen ende detaje të tjera nga operacioni dhe nëse apo jo persona të arrestuar ose të ndaluar nga kontrollet, por ende nuk ka një njoftim zyrtar nëse është kapur personi ose personat që kërkohen

Continue Reading

Cfare ndodh?

Vrasja e qenve, Bashkia Elbasan: Video e vjetër dhe ricikluar që tregon mjerimin e “foltores”

Published

on

Të dëshpëruar në mungesën totale të alternativës për qytetarët, mëkëmbësit e “foltores” së Elbasanit kanë zgjedhur të zhyten me kokë e këmbë në arkiva interneti për të ricikluar video të publikuara më parë gjoja denoncuese ndaj Bashkisë për vrasje të qenve. Ka kohë tashmë që Bashkia e Elbasanit e adreson çështjen e qenve endacakë në zbatim të detyrimeve ligjore dhe në bashkëpunim e konsultim me shoqatat për mbrojtjen e kafshëve. Videot e ricikluara me koment alla-babale, me “njësite guerile” që helmojnë me porosi të kryetarit qentë natën tregojnë mjerimin e “foltores” së Elbasanit. Siç kanë ricikluar ofertën politike janë të gatshëm të riciklojnë çdo akuzë qesharake.

Continue Reading

Cfare ndodh?

Çështja Xhuvani/Prokuroria kërkoj “arrest shtëpie” për 6 efektivët, gjykata e rrëzon

Published

on

Gjykata e Elbasanit rrëzoi kërkesën e prokurorisë për të caktuar masën e sigurisë “arrest në shtëpi” për 6 punonjësit e policisë të cilët ishin në detyrë më 21 prill 2021 kur u vra mjeku Pjerin Xhuvani.

Prokuroria kërkoi para tre ditësh këtë masë me argumentin se punonjësit e policisë po intimidonin dëshmitarët në këtë proces, por Gjykata tha se kjo kërkesë është e paargumentuar ligjërisht.

Bëhet fjalë për policët Dedion Duraku, Pëllumb Biçaku, Erion Balla, Erion Meçja , Donald Dedja dhe Besmir Kadiu.

Ngjarja ka ndodhur më 21 prill të vitit 2021, 4 ditë para zgjedhjeve të 25 prillit.

Pjerin Xhuvani, aktivist i PS-së, mbeti i vrarë, ndërsa tre presona mbetën të plagosur.

Përplasja me armë ndodhi në lagjen “5 maji” në Elbasan midis grupeve të militantëve.

Autor i dyshuar i vrasjes është ish-efektivi i RENEA-s Arbër Papleka.

Continue Reading

Të ndryshme